17 Bře

Poznámky ze Summitu Atletiky IPC konaného 27.2. – 1.3. 2009 v Bonnu

Poslední únorový víkend se konal v Bonnu summit Atletiky IPC. Zasedání se zúčastnilo 68 delegátů včetně členů Sportovně technického výboru atletiky IPC a vedení IPC. Přinášíme vám poznámky delegáta ČPV Davida Šnajdra.

Přítomno:
68 delegátů, resp. pozvaných odborníků na paralympijskou atletiku, včetně členů Sportovně technického výboru Atletiky IPC a vedení IPC (P. Craven, X. Gonzalez, D. Grevemberg, H. Murphy, A. Szilak, P. Van de Vliet a další). Pozvání sledovalo spíše potenciál účastníků přispět k diskuzi a přenést ji mezi další odborníky a sportovce v terénu než nutně zastoupení jednotlivých NPCs.

Formát jednání:
Organizátoři v čele s H. Murphy, manažerkou IPC pro atletiku, přiměli účastníky k pročtení materiálů a zpracování vlastních příspěvků před příjezdem do Bonnu.
– Zlepšení informovanosti a schopnosti argumentace
– Snazší vedení diskuze
Jednání po dva a půl dne; organizované do tématických skupin, které vyplynuly z úvodu prvního dne tzv. „brainstormingu“;
Účast na jednání naprosto volná, možnost do diskuze volně vstupovat, měnit skupiny. Z každého jednání zápis formou poznámek, shrnutí hlavních bodů a formulace úkolů;
Na konci každého dne sumarizace poznámek, hledání tématických průsečíků a vypíchnutí zásadních poznání, posunů v osobních názorech, potřeby dalšího rozboru následující den např. v doplněném složení, eventuálně vysvětlující stanovisko STC Atletiky IPC nebo vedení IPC.

Agenda (brainstorming, bez pořadí):
– nábor nových sportovců a rozvoj disciplíny
– klasifikace
– příprava rozhodčích a činovníků
– patronace na soutěžemi
– postup při sestavování soutěžního programu hlavních závodů
– žebříčky
– klasifikační manuál a související témata
– kalendář soutěží
– příprava a vzdělávání trenérů
– organizace závodů
– pravidla
– klasifikační manuál a kritéria pro zařazení T38 a T/F 40
– spolupráce a/ nebo integrace Atletiky IPC s IAAF
– příliš brzká uzávěrka pro přihlášky na hlavní závody
– bodovací/ přepočtový systém a kombinované soutěže
– reklama a marketing
– licenční program a registrace
– klasifikace – mentální postižení
– pravidlo 179 – paragraf 9
– dopingové kontroly
– kontinentální hry/ mistrovství
– vliv na společnost a rozvoj „pod-dimenzovaných“ regionů
– rozvoj her pro mladé závodníky/ juniory
– další/ nové soutěže
– disciplíny v programu Londýna 2012
– vybavení – protézy a vozíky
– hledání pořadatelů regionálních/ kontinentálních mistrovství, zejména ME
– začlenění MH sportovců

Mnohá témata se v průběhu diskuzí prolínala nebo přesouvala mezi skupinami. Témata byla následně rozdělena do tří skupin podle naléhavosti a podle dosažitelnosti případně podle toho, zda k jejich řešení bude potřeba sestavit pracovní skupiny:
kategorie „1“
Oblasti, v nichž Atletika IPC může začít nebo pokračovat v řešení okamžitě. Jedná se zejména o krátkodobé (6-12 měsíců) nebo střednědobé projekty, pro které Atletika IPC už má prostředky a mechanismy – stanovení jasného harmonogramu postupu.
kategorie „2“
Oblasti, v nichž je potřeba širší účasti a dalších opatření než jen stávajících postupů a nástrojů Atletiky IPC, např. s potřebou sestavení pracovních nebo poradních skupin. Bude sledován průběžný postup kupředu při řešení.
kategorie „3“
Oblasti, které předpokládají souvislost s některou z následujících skutečností:
o navýšení finančních zdrojů, nebo není možno významně ovlivnit (ani přibližně stanovit) čas pro řešení;
o chybějící výzkum nebo informace;
o současné možnosti Atletiky IPC na to nestačí;
o patří do širší strategie IPC přesahující pravomoc Atletiky IPC.

Na podnětech do diskuze z pozice Atletiky ČPV spolupracoval především Václav Janouch, krátce také Pavel Svoboda a Stanislav Šťastný.

Diskuze, kterých jsem se zúčastnil já:
– soutěžní formát, výběr disciplín v programu vrcholných akcí, časový rámec
– pravidlo 179, vrhací konstrukce a vývoj materiálového zajištění
– organizace ME
– bodovací systém/ přepočty (návrh přepočtu bodů v dráhových disciplínách jsem zmínil na jednom z jednání a předal v tištěné i elektr. podobě Craigu Carscaddenovi, členu STK Atletiky IPC)
– vztah Atletiky IPC a IAAF (resp. IPC – IOC), strategický plán IPC

Atletika IPC a sekretariát IPC zpracovaly poznámky z jednání v tématických skupinách a utříděné je rozeslaly delegátům a jednotlivým NPCs. Jsou k dispozici též na www.paralympic.org v sekci letních sportů/ atletiky/ a summitu.
Doporučuji přeložit pro potřeby ČPV a jeho svazů.
Podle mého názoru summit nahradil dřívější VH Atletiky IPC později Sportovní fóra, na kterých k podobným diskuzím na široké platformě rovněž docházelo a diskutující byli odborníky navíc na jednání předem připraveni. Takováto setkání Atletice IPC scházela, a proto došlo k jistému nárůstu napětí z nejistoty, kdo fakticky a kam Atletiku IPC řídí. Pro Atletiku IPC se jednalo o velmi zajímavý a důležitý summit. V českém prostředí projevili o problematiku zájem především ČATHS a SH.
Pro další rozvoj paralympijské atletiky v ČR schází, podle mě, častější výměna informací a diskuze o kalendáři, společných akcích, rozpočtu, spolupráci, vybavení, nominacích, pravidlech; schází ustavení „mezirezortní atletické poradní skupiny ČPV“, která by atletiku pomohla posunout dál a zvednout její hodnotu pro další přibližování k ČAS, mezinárodně k IAAF. Na úvod navrhuji sejít se v libovolném složení zástupci jednotlivých skupin a svazů k diskuzi nad poznatky ze summitu.
Scott Goodman z Austrálie na summitu rozdal přístup k elektronické verzi tří nových publikací vydaných v Austrálii o rozboru výkonu „ukotvených“ vrhačů z pohledu
– klasifikace
– tréninku
– rozhodování
Ke stažení zde

David Šnajdr